МІЙ САЙТ


Каталог статей
Головна | Реєстрація | Вхід Середа, 14.11.2018, 13:07
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна » » Довідник » Розвідка, аналітика

КОРПОРАЦІЯ "РЕНД" (RAND Corporation)
 Офіс корпорації RAND

Корпорація RAND (скорочення від Research and Development - науково-дослідні розробки) - американський аналітичний центр, досліджує головним чином проблеми дотичні до Збройних Сил США. Вважається першим аналітичним центром у світі. Заснований 14 травня 1948 року в м.Санта Моніка (Каліфорнія).

Адреса: RAND Corporation  1700,  Main Street,  Santa  Monica,  CA 90406, USA.
Офіційний сайт компанії: http://www.rand.orgЗміст

 1. Історія
 2. Цілі і завдання
 3. Організаційна структура і  методи  роботи
 4. Керівництво корпорації РЕНД
 5. Досягнення   корпорації РЕНД

Історія

Під час війни в Сполучених Штатах   велика   група цивільних осіб - переважно учених і інженерів - була мобілізована для ведення війни на «технологічному фронті». У відносно короткий термін ця група створила такі нововведення, як атомна бомба, радар і неконтактний детонатор. Був також розроблений і вдосконалений новий аналітичний метод - дослідження операцій, - який з успіхом був застосований для підвищення ефективності ППО, бомбометання і військово-морських операцій.

В кінці війни, коли цей колектив почав розпадатися, військове відомство вирішило зберегти деяких найбільш талановитих співробітників, з тим щоб вони і в подальші роки розробляли військову технологію, і зокрема продовжили також роботи в області дослідження операцій. Саме з цією метою генерал X. X. Арнольд, командувач авіацією сухопутних військ, подав у вищестоящі інстанції пропозицію про укладення угоди між ВВС і авіабудівною фірмою «Дуглас».

Пропозиція була схвалена, і відповідно до нього генералами армії США Арнольдом, Боулесом, Норстадом, Лемеем, Реймондом, Коллбомом і Дугласом було створено унікальну експериментальну установу, що отримала найменування «Проект РЕНД». Скорочення РЕНД (RAND) було складено по перших буквах англійських слів Research and Development. «Проект РЕНД» був створений, як підрозділ фірми «Дуглас» в м.Санта Моніка (Каліфорнія, США), за контрактом вартістю 10 млн. дол.

Організація почала свою діяльність в 1946 р. з офіційною метою здійснити «науково-дослідну програму з широкої тематики, присвяченої міжконтинентальній  війні у всіх аспектах, за винятком наземних військових дій». У поставлене завдання входило також надання  військово-повітряним силам рекомендацій щодо «переважних методів і засобів». Персонал «Проекту РЕНД» негайно отримав завдання розглянути нові і невивчені можливості, які могли б зацікавити військових.

Його першою   роботою було дослідження під  заголовком  «Попередній проект експериментального космічного корабля, що обертається навколо Землі». Не дивлячись на те що штучні супутники у той час вважалися переважно за надбання наукової фантастики, в цьому документі 1946 р. давалася детальна оцінка перспектив використання наукових супутників і вивчення космосу, підготовлена 50 ученими.

Інші ранні дослідження «РЕНД» охоплювали такі абсолютно нові області, як використання ракетних двигунів для стратегічної зброї (ракети), ядерні силові установки, теорія ігор в застосуванні до військової справи, нові концепції ППО, проектування нових типів літаків, втома металів і випромінювання високих енергій.

У травні 1948 р. РЕНД почав самостійне існування, коли відокремився від компанії «Дуглас» і став незалежною, приватною, некомерційною, позапартійною організацією, відомою як «РЕНД корпорейшн».

У міру зростання корпорації «РЕНД» її творцям стало ясно, що експеримент виявився вдалим. Справа була не тільки в тому, що частково вдалося зберегти талановитий науковий колектив, створений під час війни, але, крім того, військове відомство отримало в своє розпорядження творчий апарат такого масштабу і можливостей, який було б неможливо створити іншим шляхом ні за які гроші. Корпорація «РЕНД» надавала розраховані на тривалу перспективу теоретичні дослідження в найрізноманітніших областях, причому ці рекомендації не можна розробити в кабінетах офіційних урядових установ, співробітники яких пристосували своє мислення до повсякденних потреб і вирішення вузьких завдань.

Стало також очевидним, що організація, подібна до корпорації «РЕНД», є маневренішою і більш керованою в порівнянні з будь-яким університетським центром, де виникають дуже багато проблеми у зв'язку з необхідністю забезпечення безпеки і подолання відомчих меж між факультетами при комплектуванні крупних наукових колективів для вивчення проблем, що зачіпають різні наукові дисципліни.

Протягом перших десятиліть RAND займався в основному вирішенням технічних завдань - конструюванням літаків, ракетної техніки і супутників. На початку 60-х фахівці RAND активно займалися обчислювальною технікою і програмуванням. 

Але вже з початку 50-х RAND почав працювати по замовленнях інших американських урядових організацій, проводячи дослідження по проблемах національної безпеки. Спочатку виключно по військово-технічних, а потім і по стратегічних аспектах. При цьому RAND залишався некомерційною організацією, весь його бюджет йшов і йде на поточні проекти. 

З часом в дослідницькому центрі з'явилися фахівці з соціальних наук - політології, економіки, соціології, психології і т. д., і RAND почав виконувати замовлення уряду США по все більшому кругу проблем. Сьогодні RAND публікує звіти з найширшої тематики - від проблем охорони здоров'я і боротьби з наркотиками до досліджень ринку праці, регіональної інтеграції, екології, міжнародних відносин і питань безпеки як США, так і інших країн.

Так, серед його замовників присутні автомобільний гігант Ford Motor і фармацевтична компанія Pfizer, Гарвардський і Стенфордський університети, ООН, Єврокомісія і Всесвітній банк, фонди Сороса і Рокфеллера  і багато інших.

В 1969 році в складі  корпорації  створений повністю акредитований інститут  аспірантури, який  має право надавати  докторський ступінь (Ph.D.) в  галузі  суспільно-політичних наук.

Разом  з  владою  м. Нью-Йорк ,  в 1969 році, був утворений  Нью-Йоркський  РЕНД-інститут (New-York Citi - Rand Institute),  який  називають  «фабрикою думки» (по-англійськи - think-tank).

Сьогодні корпорація продовжує працювати над довгостроковими суспільно-політичними програмами, що охоплюють всі сфери суспільного життя; в рамках цих програм вона виявляє нові стратегічні аспекти національних проблем. На умовах  цільового спонсорського фінансування ведуться також окремі проекти, оцінки і дослідження політики і технології, розробка програм, операційний аналіз.

Цілі і завдання

Офіційно RAND Corporation - «неприбуткова установа, що спеціалізується на покращенні  політики  суспільства (американського) шляхом дослідження і аналізу».

Цілі організації визначені лаконічно, але широко - сприяти науковій, освітній, і добродійній діяльності на користь суспільного благополуччя і національної безпеки США.

РЕНД ставить також завдання розробки і виявлення нових методів аналізу стратегічних проблем і нових стратегічних концепцій.

Багато  дослідників [3] повязують  діяльньсть RAND  з  виконаннями  завдань  наднаціональних  структур таких  як  "Римський клуб", "Королівський інститут міжнародних справ", "Комітет 300", "Більдербергський клуб", які прийнято  вважати "таємним  світовим урядом".

У сферу інтересів РЕНД входять: програма міжконтинентальних балістичних ракет, первинний аналіз для формування зовнішньополітичної концепції США, ініціативи по розробці космічних програм, ядерна політика США, аналіз діяльності корпорацій, сотні різних проектів у військовій області, Центральне розвідувальне управління (ЦРУ),  використання  наркотиків, що змінюють стан свідомості.

 Серед "спеціалізованих” підрозділів РЕНД є група по вивченню моменту виникнення і напряму розвитку термоядерної війни, а також по розробці численних сценаріїв розвитку  суспільних процесів. Однією з основних  функцій  компанії  РЕНД є  розробка  технологій  "промивання мізків"[3] .

В роки "холодної війни"  однією  із головних задач   діяльності  РЕНД  була розробка  методик і  сценаріїв  розвалу  Радянського  Союзу.

Для досягнення своїх цілей корпорація організовує конференції (міжнародні і національні), симпозіуми і семінари, брифінги; випускає прес-релізи; бере участь в створенні радіо- і телепрограм; організовує брифінги і презентації для членів уряду, опозиційних політичних сил, політичних і промислових організацій, а також веде освітні і тренінгові програми.


Організаційна структура  і  методи  роботи  

Штаб-квартира корпорації до цих пір розташована в м.Санта Моніка (Santa Monica, California (corporate headquarters)), проте з часом RAND відкрив свої відділення в Нью-Йорку (New York (Council for Aid to Education)), Вашингтоні (Arlington, Virginia (just outside Washington, D.c.)), Пітсбурзі (Pittsburgh, Pennsylvania ), а з початку 90-х за межами Сполучених Штатів - в Нідерландах (Leiden, The Netherlands (RAND Europe headquarters)), Великобританії (Cambridge, United Kingdom ), Німеччині (Berlin, Germany) і Катарі (Doha, Qatar). Окрім філій у RAND є також три «польові бюро» (field sites) - в Ленглі (де розташована штаб-квартира ЦРУ), в Баулдері (штат Колорадо) і з недавніх пір в Москві.

У ранній період розвитку коропорація РЕНД мала дуже гнучку і рухому структуру, її керівництво уникало надмірного адміністрування. Проте у міру зростання загального числа співробітників адміністрації довелося виробити жорсткіші організаційні принципи і постійну структуру.

Керівнитство  складається  із  Президента,  Академічної  Ради, до  складу  якої  входять 10 професорів - спеціалістів в різних  галузях  знань ( Рада  двічі  на  рік  на  своїх  засіданнях обговорює  тематику  майбутніх наукових  досліджень), Консультативної  Ради (займається організаційними питаннями - навчальними планами, питаннями  вступу  аспірантів і екзаменами, бюджетом корпорації),  і  Опікунської Ради,  до складу якої входять президенти великих  корпорацій  і  банків,  професори престижних  університетів. Термін членства в складі  Опікунської Ради - 10 років.

Штат корпорації РЕНД поділений на дослідницькі відділи:

 • відділ проблем національної безпеки;
 • відділ проблем управління;
 • відділ  аналізу ресурсів;
 • відділ  інженерних наук;
 • відділ  наук про навколишнє середовище;
 • відділ  суспільних  наук;
 • відділ  фізики;
 • відділ  вивчення систем;
 • відділ  математики;
 • відділ  інформатики;
 • відділ  економіки;
 • відділ військово-повітряних сил;
 • відділ міжнародних відносин;
 • відділ  вивчення  проблем матеріально-технічного  постачання;
 • відділ внутрішніх проблем;
 • відділ  аналізу  собівартості.

Відділи швидше відповідають академічним дисциплінам, а не номенклатурі досліджень, поділ  носить професійний, а не функціональний характер.

В складі  корпорації  працює  інститут  аспірантури. Якщо інші  дослідницькі  центри,  які  працюють  поза  межами  університетів,  тільки  проводять  досліження  для  захисту  ученого  ступеня  доктора філософії,  то RAND Corporation  отримала  право  присвоювати  цю  ступінь.  В  аспірантуру  приймаються  за  конкурсом  особи,  які  закінчили  престижні  університети.  Аспіранти  не  тільки навчаються,  але  беруть  участь  у  виконуваних  корпорацією  дослідженнях,  відвідують  конференції  і  симпозіуми.  Теми  дисертацій  відповідають  профілю  досліджень  корпорації.  Навчання  платне.  Після  захисту  дисертацій частина докторів  поступає  на  роботу  в  федеральні  установи,  частина  залишається  працювати  в RAND Corporation.

Крім  цього,  працюють  трьохрічні  курси  по економетриці,  математичній теорії  ігр,  статистиці. Спільно  із  Каліфорнійським  університетом здійснюється  програма  підготовки  спеціалістів по  зовнішній  політиці   на  рівні  доктора  філософії.

Бібліотека  корпорації  нараховує  біля  100 тис.книг  і  біля 300 тис. доповідей.

Основний організаційний принцип RAND - високий ступінь децентралізації. Відділ володіє значною свободою дій не тільки при підборі співробітників, але і при визначенні програми досліджень. Він є незалежною одиницею і у фінансовому відношенні - у кожного відділу самостійний бюджет, що щорічно затверджується керівництвом корпорації; з цих засобів оплачується робота будь-якого співробітника відділу незалежно від того, чи виконує він роботу усередині відділу або бере участь в міждисциплінарному проекті.

Робота корпорації РЕНД ведеться або в рамках відділу, або в міждисциплінарній групі, що спеціально створюється для виконання того або іншого проекту. Робота над проектом починається з призначення керівника групи. Якийсь час керівник працює один, прагнучи сформулювати чітку постановку проблеми, мету дослідження і засобу її досягнення. Завершивши підготовчу роботу, він приступає до підбору групи, причому в основному цей підбір йде на добровільній основі. Чисельний склад групи може бути різним - від одного-двух чоловік до декількох десятків. Достатньо типовий випадок, коли до групи входять три-чотири фахівці в різних областях знань.

Підсумок роботи над будь-яким завданням - доповідь.

Як правило, на початковому етапі роботи збирається будь-яка інформація, що існує з даної проблеми. Отримані відомості перевіряються, потім проводиться аналіз отриманих відомостей і створюються різні моделі даних (у більшості випадку у вигляді логічних матриць). Сконструйовані моделі даних дозволяють розробити альтернативні сценарії, а також визначити необхідні ресурси для вирішення певної проблеми. Далі, на основі створених сценаріїв, моделюється найбільш прийнятна система досягнення поставленої мети, вона апробовується і відповідним чином коректується.

В тому випадку, якщо всі попередні операції були виконані вірно, з'являється можливість зробити прогноз на перспективу. Для цього вся інформація, яка не задовольняє трем вимогам: «обмеженість - точність - локальність», віддаляється із створеної системи.

Спочатку група розробляє проект доповіді виключно для внутрішнього користування (іноді на цій стадії може бути ухвалене рішення про недоцільність подальшої роботи над темою і про розпуск групи).

Потім матеріал допрацьовується і поступає замовникові у формі остаточної доповіді, причому кожна доповідь за традицією вважається за висловлювання особистої думки його авторів, а не всій корпорації в цілому (корпорація відповідає лише за загальний професійний рівень і терміни виконання роботи). Тільки у особливо важливих випадках - коли мова йде або про життєво важливу для країни проблему, або про надзвичайно суперечливе питання - керівництво РЕНД може виступити з офіційною рекомендацією замовникові  від імені всієї корпорації


 Керівництво корпорації РЕНД

Джеймс А. Томсон є Президентом Ренду і першою особою (Chief Executive Officer), починаючи з серпня 1989. Під керівництвом доктора Томсона, РЕНД зрушив центр свого дослідницького порядку денного до проблем ери «після холодної війни», розширив клієнтську базу і охопив більший масив клієнтури в суспільному і приватному секторі, а також різко збільшив філантропічну підтримку своїх програм.

 Майкл Д. Річ - виконавчий віце-президент Ренду, друга особа по рангу в установі. Він очолював численні засекречені і незасекречені роботи Ренду, включаючи дослідження по стратегії створення бомбардувальника B-2, дослідження про тенденції в розвитку зброї, багатонаціональному спільному виробництві аерокосмічних систем, різних питань готовності і інших тем, пов'язаних з національною обороною.операційний аналіз.

Досягнення корпорації РЕНД

Корпорацією «РЕНД» була проведена значна робота по вивченню проблем розповсюдження ядерної зброї, в ході якої здійснювався аналіз економічних, політичних і технічних аспектів створення ядерного потенціалу в різних країнах.

Корпорація здійснила також ряд секретних програм по розробці технічних засобів для військових потреб, зокрема скануючої фотокамери, що обертається, для повітряної розвідки, загоризонтної радарної установки, «безшумного» літака для нічної повітряної розвідки, а також нових методів бомбометання

Корпорація провела велику роботу для Комісії з атомної енергії в області проектування ядерної зброї і вивчення його дії. Принаймні одна з нових ядерних бомб, що володіє підвищеною потужністю, яка тепер входить в арсенал США, була створена завдяки ідеям, що виникли в результаті досліджень, проведених  корпорацією «РЕНД».

Корпорацією «РЕНД» розроблений і ще один метод, заснований на використанні ЕОМ. Це - комп'ютерне моделювання або ж створення за допомогою ЕОМ системи, що імітує роботу іншої системи (simulation technique), яка може бути всім, чим завгодно, - від моделі людського серця до  моделі держави. 

Імітаційна  модель  описує  структуру  і  внутрішні  взаємодії  в  системі. На  відміну  від  математичної  моделі  імітаційна  модель допускає  втручання  в  її  роботу  на  любому  етапі  моделювання: перебудову,  вставку,  видалення  або  заміну  окремих  блоків  моделі  без  істотної  перебудови  решти.  Завдяки  своїй  гнучкості,  доброї  адаптованості  до  умов  моделювання  імітаційні  моделі  є  відмінним  інструментом  для  системного  аналізу  і  дослідження складних  систем.  Такі  можливості дозволяють  проведення  віртуальних  експерементів  в  умовах,  які не існують  в  реальному  світі.

Була  розроблена  програма,  яка  дозволяла  врахувати  скільки  завгодно велику  кількість факторів, що постійно  змінюються, і  вона  була  прийнята  як  методологічний  засіб  для  розвідувально-дослідницьких  розробок  в  США, направлених  проти  інших  країн (наприклад,  проти  Радянського  Союзу  в  роки "холодної війни"). 

Корпорація «РЕНД» розробила цілий ряд вельми складних і тонких математичних методів, зокрема лінійне програмування, динамічне програмування, визначення черговості проблем, нелінійне програмування, метод Монте-Карло, теорія ігор і так далі Також корпорація «РЕНД» є розробником концепції «гнучкого реагування», «контрсили» і тому подібне. «РЕНД» розробляє також нові підходи в області методів футурології і технічного прогнозування. 

Найзнаменитіший метод відомий під назвою «Дельфі». Свого  часу  він  був  у  великій  моді  в урядових  колах,  університетах  і  комерційних  фірмах. «Дельфі» - це  комплекс  поцедур,  що  використовуються  для  опитування  спеціалістів  з  метою  визначення  імовірності  майбутніх  подій. Він  передбачає  послідовне  індивідуальне  опитування  експертів  і  послідовне  зведення  їхніх  думок  до  однієї.

Нарешті, існує ще один вид аналізу, який зв'язує воєдино решту  методів корпорації "РЕНД”. Відомий під назвою "Системного аналізу”, він є своєрідною квінтесенцією стилю роботи корпорації, для якого характерне  застосування міждисциплінарного підходу до вирішення проблем.

РЕНД вперше серед американських установ почала розробляти науку "холодної війни” з використанням методів, які передбачають інтенсивне вивчення потенційного супротивника з деякої відстані. У одному з ранніх досліджень в даній області робилася спроба визначити керівні принципи (або "операційний код”), які направляють радянські політичні акції в зовнішній політиці. Дослідники провели скрупульозний аналіз всіх робіт класиків марксизму, а також вивчили в історичному аспекті дії Радянського Союзу,  після чого на світло з'явилася відповідна доповідь. Ця доповідь широко використовувалася американськими дипломатами, що намагалися передбачити дії радянських керівників.

Багато  дослідників вважають  головним  переможцем  в  холодній  війні  не політиків і спецслужби, а  RAND Corporation. Саме  в  стінах  РЕНДу були  розроблені  сценарії,  які  були  покладені в основу процесів,  які  прийнято  називати  "перебудовою",  які  призвели  до  розвалу СРСР. 

Джерела

 1. Богуш  Денис. Кратко о RAND Corporation.http://psyfactor.org/lib/rand.htm
 2. Голубничая Ю. RAND Corporation.http://amstd.spb.ru/modern/rand.htm 
 3. Колеман Джон.Комитет 300.Тайны мирового правительства. Москва: Витязь, 2000.
 4. Шевякин А.П. Разгром советской державы. Москва: Вече, 2005

Категорія: Розвідка, аналітика | Додав: halabarchuk (30.06.2010)
Переглядів: 3229 | Теги: фабрика думки, мій сайт, РЕНД, RAND | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Логін:
Пароль:
ПОШУК
Прогноз погоди
в містах України:
Курси валют від НБУ
bank-ua.com
bank-ua.com
bank-ua.com
bank-ua.com
Друзі сайту

Copyright "Мій сайт" © 2009-2018
Використовуються технології uCoz
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET